
Jakie stojaki rowerowe sprawdzą się najlepiej jako publiczne?
23 września 2022
Rowery to ekologiczne środki transportu, do tego tanie w utrzymaniu i pozwalające na sprawne pokonywanie zakorkowanych ulic. Coraz więcej osób docenia zalety korzystania z rowerów na obszarach zurbanizowanych. Władze miast dodatkowo zachęcają do takiej aktywności poprzez uruchomienie stoisk umożliwiających wypożyczenie rowerów miejskich. Dla osób poruszających się jednośladami bardzo ważny jest sposób rozmieszczenia stojaków rowerowych na terenie miasta, zwłaszcza w pobliżu urzędów, marketów, przychodni medycznych czy szkół. Jakie stojaki rowerowe sprawdzą się najlepiej jako publiczne?
Spis treści
Miejskie stojaki rowerowe
W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów powstają kolejne ścieżki rowerowe. Dzięki nim, bez narażania na niedogodności pieszych i kierowców, możliwe jest sprawne przemieszczanie się jednośladami napędzanymi siłą mięśni. Jednak dla rowerzystów równie ważne jest to, by na terenie miasta znajdowały się dobrej jakości stojaki rowerowe. Takie, w których rowery stoją stabilnie i nie są narażone na kontakt z ostrymi, powodującymi uszkodzenia opon i lakieru krawędziami. Takie, do których można przypiąć zarówno rower miejski, rowerek dziecięcy, jak i rower crossowy czy trekkingowy.
Miejskie stojaki rowerowe przyjmują różne kształty i wymiary. Niektóre z nich mieszczą kilka rowerów, inne to zdecydowanie większe parkingi rowerowe. Jedne można mocować do podłoża (beton, kostka brukowa, grunt), inne do ścian czy słupów betonowych. Oczywiście dostępne są również stojaki wolnostojące. To władze miasta powinny zdecydować, jaki stojak najlepiej sprawdzi się w danym miejscu. Czasem znaczenie mają względy estetyczne, oraz fakt, czy chodzi o parking na otwartej przestrzeni, czy też w miejscu przynajmniej częściowo zadaszonym.
Stojaki na rowery w przestrzeniach publicznych
Stojaki rowerowe to przedmioty pełniące przede wszystkim funkcję użytkową. Niektóre z nich użytkowane są bardzo intensywnie. Dlatego rodzaj materiałów wykorzystanych do ich produkcji oraz jakość wykonania, mają tu ogromne znacznie. Warto również dodać, że stojaki na rowery narażone są na intensywne działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, jak i akty wandalizmu. W przestrzeniach publicznych najlepiej sprawdzą się zatem stojaki z solidnych materiałów, niedających się łatwo wygiąć, połamać czy wykruszyć, charakteryzujących się wysoką odpornością zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie korozji.
Najlepszymi materiałami na stojaki rowerowe miejskie są zatem stal nierdzewna oraz stal ocynkowana ogniowo lub galwanicznie. Stal to materiał trwały i oferujący możliwość estetycznego wykończenia powierzchni. Stojak można zamówić w wybranym kolorze z palety RAL, tym samym dostosowując jego wygląd do wybranych elementów otoczenia. Warto również dodać, że niektóre modele mogą zostać dodatkowo ogumowane, co ma zapobiegać powstawaniu otarć na ramie roweru.
Ciekawe formy stojaków rowerowych
Aranżacja przestrzeni publicznej nie jest łatwym zadaniem. Chcąc spełnić oczekiwania mieszkańców miast i turystów, należy zaaranżować przestrzeń tak, by była użyteczna, bezpieczna i atrakcyjna pod względem wizualnym. Łatwiej to zrobić, jeśli można wybierać wśród wielu różnych modeli ławek miejskich, betonowych donic, koszy na śmieci, czy właśnie stojaków rowerowych.
Nie da się jasno określić, jaki kształt stojaka sprawdzi się najlepiej w przestrzeni publicznej, ponieważ jest to uzależnione od wielu różnych czynników. Faktem jest jednak, że dużym zainteresowaniem cieszą się klasyczne stojaki szeregowe, stojaki spiralne i modułowe. W nieco bardziej nowoczesnych dzielnicach spotkać można również stojaki dwupoziomowe, stojaki rowerowe z reklamą, stojaki ścienne i szereg produktów o innych, ciekawych kształtach.